Léteznek ipari ékszíjak és mezőgazdasági ékszíjak is, amiket a felhasználási terület igényei alapján terveznek és gyártanak. Ezekben alkatrészekben általában közös pontot jelent az alakjuk, ami V, illetve ék alakot formáz, innen kapta a nevét is az ékszíj. Az alakjuk hasonló, de az alapanyaguk már eltérő az egyes ékszíjaknak, a felhasználási környezet és a feladatok alapján.
Az ékszíjak alapanyaga
Az ékszíjak gyártásához többféle alapanyagot is használnak, ezek közül a gumi számít a leggyakoribbnak. A gumi egyik erőssége, hogy rugalmas, nyúlik, de közben alaktartó is. A gumi alacsony költséget jelent, ha alkatrész előállításról van szó, de sokoldalúan és sok helyen lehet alkalmazni az ebből készült alkatrészeket.
Több variációban is gyártanak gumi ékszíjakat, mert nem mindegy, hogy az adott anyag mennyire hőálló vagy mennyire bírja például az olajos környezetet. A gumit vulkanizálják a gyártási folyamat során és textilszálakkal erősítik meg.
Mi jöhet szóba a gumin kívül?
További variációkról is beszélhetünk a gumin kívül, ha a szíjhajtás egyik fő alkatrészének az alapanyagát vizsgáljuk. A cél az, hogy az alkatrész a működési környezethez és a feladathoz is tökéletesen idomulni tudjon.
Az ékszíjak nem csak gumiból készülhetnek, mert az előállításukhoz a poliuretán, a szilikon, a kevlár is szerepel a tervekben. Ezeknek az anyagoknak olyan tulajdonságaik vannak, amik az ékszíjak munkájához fontosak. Ilyen tulajdonság a poliuretán esetében a kiváló szakítószilárdság, a kopásállóság vagy a kevlár hőállósága, illetve a szilikon időjárásállósága.
Az ékszíjak elkopnak, elszakadnak, megnyúlnak egy idő után, ezért pótolni kell őket. Az új alkatrészeket a mi cégünktől tudja megrendelni, ha fontos Önnek a minőség.